Start
Typy pelletu

Link do pellet24.eu

Pellet

Pellet w języku angielskim oznacza tyle co śrut, śrucina, granulka. Przez pellet opałowy rozumiemy materiał powstały z prasowania i wyciskania w kontrolowanych warunkach (wilgotność, temperatura) biomasy, który jest dostępny w postaci drobnych wałeczków o średnicy 6-10mm i długości kilkunastu milimetrów.

Na rynku istnieje szereg rodzajów pelletu (pellet słomiany, słonecznikowy, drzewny i inne), jednakże najlepszym materiałem do stosowania w piecach zautomatyzowanych (z podajnikiem) jest pellet drzewny. Inne rodzaje peletu nadają się lepiej do celów energetycznych (spalania w elektrowniach) głównie ze względu na ich skład chemiczny (np. zawierają związki powodujące spiekanie żaru) jak i właściwości fizyczne (twardość, kaloryczność, odporność na ścieranie).

Przykładowe obrazy różnych rodzajów pelletu

pellet-trawa slonecznikowy

Pellet z trawy

(energetyczny)

Pellet słonecznikowy

(energetyczny)

Pelet drzewny nieklasyfikowany -

zbyt długi, może blokować się w podajniku


LAVA

Pelet drzewny LAVA 8mm DIN

(prawidłowy wymiar pelletu w stosunku do typowego klucza - średnica jest niemalże równa długości)

Ponieważ pellet powstaja na skutek prasowania trocin, gęstośc peletu drzewnego (wyprodukowanego w tych samych warunkach) jest praktycznie taka sama, niezależnie od rodzaju drewna, natomiast pellet z drewna iglastego charakteryzuje się nieco większą kalorycznością, ze względu na zawartość żywic.

Ze względu na ekologiczny charakter tego surowca, podlega on stałemu monitoringowi. W praktyce w zależności od materiału i technologii się następujące klasy pelletu:

  • pellet energetyczny bezklasowy (produkowany z odpadów drewna, bez ścisłego reżimu technologicznego), stosowany głównie w elektrowniach
  • pellety spełniające normy DIN EN A1 i lub A2, bez certyfikatu (jako alternatywa dla pelletu certyfikowanego - zwykle tańsze)
  • pellet certyfikowany w jakości DIN 51731 (DIN EN A2) (najpopularniejszy rodzaj peletu do stosowania w małych piecach automatycznych)
  • pellet certyfikowany w jakości DIN PLUS  (DIN EN A1) (najlepszy gatunek peletu do stosowania w małych piecach automatycznych)

* Uwaga: od lata 2013, DIN CERTCO nie wydaje już nowych certyfikatów DIN 51731.


 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości